ABD: Taliban’ın bir kısmı müzakereye açık

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Mart 2018 | 25 Cemaziyelahir 1439 Salı 15:55

Afganistan’a sürpriz bir gerçekleştiren ABD Bakanı Jim Mattis, bazı gruplarının barış görüşmeleriyle net bir şekilde ilgilendiğini söyledi.

Kabil’e gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret sırasında gazetecilere açıklamalar yapan Mattis, Afganistan’da Taliban’la başlatılması amaçlanan barış görüşmelerine ilişkin olarak “Taliban’ın tamamımı olmasa da, ki bu zor bir ihtimal, bazı unsurlarları Afganistan hükümetiyle müzakereyle net bir şekilde ilgileniyor” dedi.

Afganistan lideri Gani de geçen haftalarda Kabil’de düzenlenen barış konferansında Taliban’a ve bir dizi kapsamlı tavizler önermişti. Gani, Taliban’ın barış süreci başlatılmasını kabul etmesi durumunda kendileri tarafından “ ” olarak tanınacağını ve istendiği takdirde anayasanın değiştirilebileceğini açıklamıştı. Taliban yönetimi, Gani’nin teklifini ülkedeki yabancı askerlerin varlığını gerekçe göstererek reddetti.

İlgilinizi Çekebilir:  Medya savaşları: Esed rejiminden Photoshop hamlesi

Polis noktasına

Bu arada ülkenin Farah vilayetinde bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda beş Afgan polis hayatını kaybetti. Salı sabah saatlerinde gerçekleşen saldırıda silahlı militanların beş polisi de rehin alarak kaçtıkları açıklandı. Saldırıyı henüz üstlenen bir grup olmadı ancak Vilayet Meclis Başkanı Ferit Bahtaver olaydan Taliban’ı sorumlu tuttu.

Taliban son aylarda Farah vilayetindeki Afganistan güçlerine karşı eylemlerini yoğunlaştırmıştı. Pazartesi günü Taliban’ın sekiz polisi öldürerek ele geçirdiği ilçe yönetim merkezini örgütten geri aldı. Taliban’ın hafta sonu düzenlediği saldırıda ise 15 Afgan gücü hayatını kaybetmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın