ABD, Suriye’nin petrol zengini bölgesine saldırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Eylül 2018 | 4 Muharrem 1440 Cuma 11:16

ABD, YPG ile başlattığı saldırılarına devam ediyor. ABD ve YPG’ye ait güçler petrol açısından çok zengin durumda olan Deyrizor ilçesinin Hajin bölgesine saldırdı.

 

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; Ankara ile Washington’un üzerinde anlaştığı Münbiç haritasıyla ilgili çalışmalar ABD’nin oyalama taktikleri nedeniyle bitmiyor. ABD’li yetkililer, Türkiye’nin Münbiç Askeri Konseyi’ndeki PKK yapılanmasına yönelik şikayetlerini ortadan kaldırmak için henüz somut bir adım atmış değil. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, önceki gün yaptığı açıklamada Türkiye’nin sınır güvenliği için İdlib’te alacağı tedbirlere saygı duyacaklarını belirtirken Türk askerinin Münbiç’in içine girmesinin söz konusu olmadığını iddia etti.

’de İdlib gerilimi devam ederken ABD, /YPG ile Fırat’ın doğusunda alan hakimiyetini genişletiyor. ABD ordusu, Suriye’de petrol zengini Deyrizor kentinde DAEŞ kontrolündeki Hajin ilçesine operasyon başlattı. , Hajin’i ele geçirdiğinde Fırat’ın doğusundaki su ve enerji kaynaklarını tamamen ele geçirmiş olacak. Hajin ilçesinde DAEŞ’ın yüzlerle ifade edilen silahlı unsuru olduğu sanılıyor.

ABD YENİ ÜS ARIYOR

ABD, Suriye’de müttefiki örgütü PKK/PYD işgalindeki alanlarda yeni karakol ve üsler kurarak askeri varlığını güçlendiriyor. Ekim 2015’te başlayan üs kurma faaliyetleri çerçevesinde Haseke’de 2 hava üssü inşa eden ABD, ve Münbiç’te de toplam 8 operasyonel oluşturmuştu. ABD, Temmuz 2017’den bu yana toplam 5 yeni üs ve operasyonel nokta daha kurdu. Bunlardan 2’si Münbiç’te, Fırat Kalkanı unsurlarına yakın bölgede inşa edildi. Rakka’nın kuzeyindeki Tel Ebyad ilçe merkezinin güneybatısında 2 kurdu.

ENERJİ VE SUYA KONTROL

ABD, sınırında yer alan enerji zengini Deyrizor ilinin işgalindeki kısmında da bir üs inşası tamamlandı. Deyrizor’un güneydoğusundaki Saban petrol ve sahasının güneyinde, Yeşilköy olarak anılan ve villa tipi yapılardan oluşan yerleşimin kuzeybatısındaki arazide üs kuruldu. Fırat Nehri’ne yaklaşık 10 kilometre mesafedeki alan, Saban petrol ve sahası ile Tanakrafinerisini ve Ömer petrol sahasının ana havzasının kuzeyine açılan yolun birleşme noktasını kontrol ediyor. Suriye’ye ait enerji kaynaklarının yüzde 70’i ise bu bölgelerde yer alıyor. PKK petrol ve doğalgazı Şam rejimine ve aşiretlere satarak gelir de elde ediyor. Terör örgütü, bölgenin en önemli su kaynağı Fırat nehrini de kontrol ediyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın