ABD Suriye’de uranyum kullanmış

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Şubat 2017 | 18 Cemaziyelevvel 1438 Çarşamba 01:00

’nin 2015 yılı kasım ayında ’de ’a ait yakıt tankerlerine yönelik hava saldırılarında seyreltilmiş içeren bincelerce merminin kullandığı bildirildi.

 

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı () Sözcülerinden Binbaşı Josh Jacquez, 16-22 kasım 2015 tarihleri arasında DAEŞ örgütüne ait yakıt tankerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 5 bin 265 adet seyreltilmiş uranyum içeren Zırh Delici Yangın Mermisi’nin kullanıldığını söyledi.

 
Mermilerde beşte bir oranında uranyum kullanıldığını ifade eden Binbaşı Jacquez “16 kasım 2015’te dört adet A-10 uçağı toplam bin 490 adet 30 mm uranyum içerikli mermi ile birlikte ve füze kullanarak 46 düşman aracını yok etti.” dedi.

 
Sözcü 22 Kasım tarihinde ise yine dört adet A-10 uçağının 3 bin 775 adet uranyum içerikli mermi, bomba ve füze kullanarak 293 DAEŞ aracını yok ettiği bilgisini paylaştı.

İlgilinizi Çekebilir:  Çavuşoğlu, TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde uzun süre kalacağına işaret etti

 
Söz konusu mühimmatın Haseke ve Deyr ez-Zor yakınlarında kullanıldığını kaydeden Binbaşı Jacquez beşte bir karışımı “savaş karışımı” olarak nitelerken seçilen hedeflerin ve bu hedeflere karşı kullanılan silahların Silahlı Çatışma Kuralları’na uygun olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

 
ABD 2003’TEKİ ’IN İŞGALİNDEN BERİ İLK KEZ URANYUM KULLANDI

 
ABD’nin 2003’te Irak’ın işgalinden beri ilk kez uranyum içerikli mühimmat kullandığı belirtilirken söz konusu mermilerin, ABD uçaklarının DAEŞ tankerlerini hedef alırken tankerleri delmek ve tankerlerde yangın çıkarmak amacıyla kullandığı belirtildi.

 
BU MÜHİMMATIN KULLANILMAYACAĞI AÇIKLANMIŞTI

 
ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı yetkilileri daha önce bu mühimmatın Suriye ve Irak’taki operasyonlarda kullanılmayacağını açıklamıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın