ABD: ‘Rusya ile ilişkilerin sona ermesine çok yakınız’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Ekim 2016 | 30 Zilhicce 1437 Cumartesi 15:46

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “’nın henüz ’de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız” dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Washington ve arasındaki Suriye’ye ilişkin gerginlik hakkında konuştu.

Rusya ile Suriye hakkında diplomatik ilişkileri henüz sonlandırmadıklarını belirten Toner, “Rusya ile önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları biz tamamen çarpıp kapatmadan meselenin ciddiyetinin bizim ve Rusya tarafından anlaşıldığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Toner, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin henüz sona ermediğini belirterek, “Hala aynı noktadayız. Kapıları tamamen kapatmadık. Rusya’nın henüz Suriye’de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail'in Gazze katliamı New York'ta protesto edildi

Mark Toner, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İsrail’den dönüşü sırasında mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu söyledi.

Toner, Suriye’de arasında gerilimin daha da artmasından çekindiklerini dile getirerek, “Diplomatik sürecin öldüğünü kabul etmemiz durumunda gerilimin artmasını istemeyiz, fakat diplomasi sona ererse pekala sonuç bu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Toner, Washington ve Moskova ilişkilerinin yaşam destek ünitesinde olduğunu, fakat ünitedeki çizginin henüz düz olmadığını söyledi.

Barack Obama yönetiminin ’teki gelişmelerin ardından Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soruyu da cevaplandıran Toner, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasının seçeneklerden birisi olduğunu belirtti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın