ABD, PKK/PYD’yi Desteklemeye Devam Edecek!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2016
ABD Savunma Bakanı Carter ve Genelkurmay Başkanı Dunford, Rakka operasyonu için PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’nin öncülüğündeki “Demokratik Suriye Güçleri”ni desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.

Al Jazeera’de yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, ABD Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’ndeki bir oturumda “milli güvenlik sorunları” ve askerî operasyonlarla ilgili bilgi verdi, senatörlerin sorularını yanıtladı.

Konuşmasının başında DAEŞ’le Irak ve Suriye’de yürütülen mücadeleye değinen Carter, YPG’nin adını vermeden “Sahadaki yerel ortaklarımızla birlikte Şaddadi ve Menbiç’i DAEŞ’in elinden aldık.” dedi. Türkiye’nin sınırını DAEŞ’den temizlemek için başlattığı operasyona da değinen Savunma Bakanı, “bölgedeki gerilimi engellemek için” tüm ortaklarının, “DAEŞ’le mücade”leye odaklanmalarını sağladıklarını söyledi:

“Ortağımız Türkiye, sınır bölgesinden DAEŞ’i temizlemek için Suriyeli yerel ortaklarına destek veriyor. Türklerle omuz omuza çalışıyoruz, bu çabalarını havadan ve istihbarat paylaşımıyla destekliyoruz. Bunu yaparken bölgede öngördüğümüz gerilimi de idare edebiliyoruz. Herkesin ortak düşmanımız olan DAEŞ’e odaklanmasını sağlıyoruz.”

Fetih Medya – Haber Merkezi

İlgilinizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklamalar
 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?