ABD neden Fırat’ın doğusunda yer alıyor?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2018 | 13 Muharrem 1440 Pazar 07:35

Akşam Gazatesi yazarı Kurtuluş Tayiz bugünkü köşe yazısında ‘Fırat’ın doğusunun ABD ve güçlerinin ’deki varlığı sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz’e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda’ dedi.

 

Akşam Gazatesi yazarı Kurtuluş Tayiz bugünkü köşe yazısında ABD ve koalisyon güçlerinin Fırat’ın doğusundaki varlığına değindi. Kurtuluş Tayiz “Fırat’ın doğusunun ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’deki varlığı Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz’e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda” dedi.

İŞTE KURTULUŞ TAYİZ’İN YAZISI

Türkiye’den sonra Rusya da Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik tehdidin ABD kontrolündeki Fırat’ın doğusundaki bölgeden geldiğini kabul etti. ’den sonra Türkiye ve Rusya için Fırat’ın doğusu “ortak tehdit” olarak algılanıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konu hakkındaki sözleri tam olarak şöyle: “Suriye’nin toprak bütünlüğünün ana tehdidi Fırat Nehri’nin doğu kıyısından geliyor. Bu bölgede ABD’nin direkt kontrolünde bağımsız ve otonom yapılar kuruluyor. Bu haksız faaliyetin son bulması için çabalamaya devam edeceğiz.”

ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’deki varlık sebebi de aslında Fırat’ın doğusundaki bölge. Pentagon, Fırat’ın doğusunu merkeze alan, Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz’e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda. Tecrübeler gösteriyor ki, ABD’nin başka bir ülkede bulunma amacı hiçbir zaman insani olamaz.

Ne DAEŞ tehdidi, ne ’in kendi halkına karşı geliştirdiği katliamlar ne de başka bir insani gerekçe ABD’nin bu coğrafyada bulunma sebebinin açıklıyor. ABD, El Kaide’yi gerekçe göstererek ’ı işgal etti, DAEŞ’ı kullanarak da Suriye’nin altını üstüne getirdi, getiriyor.

ABD’nin hâlâ durmaya niyetli olmadığını gösteren fazlasıyla işaret var.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni Suriye Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’in “DAEŞ’ mücadeleye devam ediyoruz, DAEŞ bitinceye kadar kalacağız” yönündeki sözleri, ABD’nin Fırat’ın doğusunda devlet kurmakta ısrar edeceğini gösteriyor.

Bu konuda diğer bir veri de Fırat’ın doğusuna yönelik durmak bilmeyen silah transferleri. Anadolu Ajansı’nın dün sıcağı sıcağına bölgeden geçtiği görüntüler ABD’nin /PYD’ye yaptığı silah sevkıyatını gözler önüne serdi. AA’nın verilerine göre son bir ayda Fırat’ın doğusuna tam bin 500 TIR silah, mühimmat, malzeme gönderildi.

ABD, hız verdiği bu silah sevkıyatıyla Fırat’ın doğusunu kendince tahkim etmeye çalışıyor. Model açık: Irak’ta olduğu gibi Suriye’nin kuzeyini de ülkenin geri kalanından ayırarak özerk bölge haline getirecek, zamanla burayı güçlendirerek devletleşmenin temelleri atılacak.

ABD, Irak’ta işlettiği bu modeli Suriye’ye de tatbik ediyor. Ama karşısında bu plana net bir şekilde karşı çıkan Türkiye var. Rusya da Fırat’ın doğusu için Ankara’yla aynı kaygıları paylaşmaya başladığı için ABD’nin işi daha da zorlaşacak.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın