ABD: Karşılık vermemiz gerekecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ekim 2018 | 25 Muharrem 1440 Cuma 10:14

ABD Savunma Bakanı Mattis, ’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) ihlal etmesinin ‘tahammül edilemez’ olduğunu ve ABD’nin buna karşılık vermesi gerekeceğini söyledi.

 

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) ihlal etmesinin ‘tahammül edilemez’ olduğunu ve ABD’nin buna karşılık vermesi gerekeceğini söyledi.

Mattis, Brüksel’deki NATO Karargahı’nda düzenlenen Savunma Bakanları Toplantısı’nın sonunda basına açıklamalarda bulundu.

Mattis, “Rusya Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na uymak zorunda aksi takdirde ABD’nin buna karşılık vermesi gerekecek. Rusya, bu anlaşmaya uymuyor ve buna uymasının vakti geldi.” diye konuştu.

istihbarat servisince ’daki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne (KSYÖ) yönelik planlanan hakkında da görüş belirten Mattis, “Bu , Rusya’nın umursamaz ve sorumsuz davranış biçiminin sonuncusu.” dedi.

Mattis, Rusya’nın KSYÖ’ye yapılan siber girişiminden sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Günümüzde siber saldırıların daha sık, karmaşık ve zarar verici bir hal aldığına dikkati çeken Mattis, bu saldırılara karşı ABD, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Estonya’nın siber kabiliyetleriyle NATO’ya katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

DÜN NATO TEPKİ GÖSTERDİ

Dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) ihlal edilmesini ciddiyetle karşılıyoruz. Rusya’ya ciddi bir tavırla anlaşmaya şeffaf ve doğrulanabilir bir şekilde uyma çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleriyle yönetimine yüklenmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın