‘ABD Karadeniz’e savaş gemisi sevk edecek’ iddiası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018 | 28 Rebiülevvel 1440 Perşembe 09:24

’nin, Azak Denizi’ndeki gerginlikten dolayı ’e sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edildi.

 

Amerikan CNN televizyonunun Pentagondan üç yetkiliye dayandırdığı haberinde, Amerikan ordusunun Karadeniz’e savaş gemisi sevk etme hazırlığında olduğu belirtildi.

‘TÜRKİYE’DEN BOĞAZLARDAN GEÇİŞ İÇİN İZİN TALEBİ’

Bu adımların ile arasında Azak Denizi’ndeki krize yanıt olarak atıldığı ifade edilen haberde ayrıca Pentagon’un ABD Bakanlığından, Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında ’den boğazlardan Karadeniz’e savaş gemilerinin geçişi için izin talep etmesini istediği öne sürüldü.

PENTAGON YALANLAMAKTAN KAÇINDI

Konuyla ilgili AA muhabirine yapan Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, ABD savaş gemilerinin sevkiyatı ve yerleri konusunda herhangi bir bilgi vermeyeceğini aktararak “ABD, Montrö Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine tamamen bağlıdır. Özel diplomatik iletişimimizin içeriğini açıklamıyoruz” dedi.

AA muhabirine konuşan ABD’li bir yetkili ise ABD donanmasının elinde seçenek bulunması için rutin olarak Türkiye’ye bu tür taleplerin iletildiğini, ABD’nin her yıl onlarca kez Montrö Sözleşmesi çerçevesinde Türkiye’den geçiş talebinde bulunduğunu ancak bunlardan bazen sadece birkaçının icra edildiğini kaydetti.

Karadeniz, ABD’nin Komutanlığı (EUCOM) ve 6’ncı filosunun görev bölgesinde yer alıyor.

1936’da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin, Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndan deniz araçlarının geçişi konusunda Türkiye’den 15 gün öncesinden izin talep etmesi gerekiyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın