ABD istihbaratı: “Katar krizinin arkasında BAE var”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Temmuz 2017 | 23 Şevval 1438 Pazartesi 15:35

’li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri () yönetimi, hükümetinin resmi haber ajansı QNA’nın sitesine siber yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanması istenmeyen ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE’nin yer aldığı iddia edildi.

İddiaya göre, BAE’nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA’nın internet sitesine düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Saniye atfen ABD karşıtı ve İran’ı destekleyen açıklamalar yayımladı.

Fetih Medya

SİBER SALDIRI BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN İŞİ

ABD’li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE’yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE’nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.

Öte yandan, BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe, yaptığı yazılı açıklamada, gazetenin haberini yalanladı.

İlgilinizi Çekebilir:  Pentagon'dan Münbiç açıklaması

Fetih Medya

KATAR EMİRİ’NE ATFEDİLEN AÇIKLAMALAR

Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs’ta gece geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA’da Katar Emiri Şeyh Temim Al Saniye atfen ABD karşıtı ve İranı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından başlamıştı.

Katar, söz konusu beyanların siber saldırı sonucu ajansın sistemine sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emir’in böyle bir açıklamasının bulunmadığını duyurmuştu. Ancak BAE, ve medyası konuyla ilgili Katarı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz giderek büyümüştü.

Suudi Arabistan, BAE, , Mısır ve , 5 Haziran tarihinde Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katara kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın