ABD ile Taliban arasında dördüncü doğrudan görüşme Katar’da gerçekleşecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019 | 2 Cemaziyelevvel 1440 Salı 12:35

ABD ile heyetleri arasında doğrudan görüşmelerin dördüncüsü Katar’da gerçekleşecek.

ABD ile Taliban arasında konulu devam ediyor.

Afganistan’da devam eden savaşı uzlaşıyla sona erdirmek için düzenlenen görüşmelerin dördüncüsü Katar’ın başkenti ’da gerçekleştirilecek. Görüşmelere ise katılmayacak.

ABD ile Taliban’ın heyetleri daha önce toplam üç kere görüşmüştü. Görüşmelerin “ön görüşme” olduğunu ifade eden Taliban, sırasında yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi konusunun gündeme geldiğini açıklamıştı.

Taliban yetkilileri, görüşmenin Çarşamba ve Perşembe günleri gerçekleşeceğini ifade etti.

Diplomatik kaynaklara göre, ’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeler, ’ın Kabil hükümetinin görüşmelere katılma ısrarını Taliban’ın reddetmesi sonucu Katar’ın başkenti Doha’ya alınmıştı.

ABD ve bölge ülkeleri Taliban’ın Kabil hükümetiyle masaya oturması konusunda ısrarcı olsa da, Taliban bunu reddediyor. “ABD kuklası” olarak nitelediği Kabil hükümetiyle görüşmenin “zaman kaybı olduğunu” zira hükümetin gerçek bir söz hakkının bulunmadığını savunuyor.

Aralık ayında düzenlenen görüşmelere Suudi Arabistan, ve Birleşik Emirlikleri yetkilileri de katılmıştı. Ancak yarın başlayacak dördüncü tur görüşmelere yalnızca Taliban ve ABD katılacak. Görüşmelerde ABD’yi Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad temsil ederken Taliban’ı ise Katar’da bulunan Siyasi Ofis temsil edecek.

Kaynak: Mepa News

Link

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.