Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD Hurras ed Din’i ‘küresel terör örgütü’ ilan etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | 12 Muharrem 1441 Çarşamba 16:58

ABD, Suriye'de faaliyet gösteren Hurras ed Din'i örgütü olarak kabul etti.

ABD, Suriye'de ve rejimi karşıtı faaliyet gösteren Hurras ed Din (Dinin Muhafızları) isimli grubu terör örgütü olarak kabul etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan , Suriye'de varlık gösteren El Kaide bağlantılı bir grup olarak nitelenen Hurras ed Din, 'Özel Olarak Tanımlanmış Küresel Terörist' grup ilan edildi.

Daha önce de ABD'den gruba dair benzeri açıklamalar gelmişti. Ancak grup bu listeye dahil edildi.

ABD'nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı () ayının başında, ABD'nin gruba yaptığı bir saldırıyı üstlenmişti.

CENTCOM yaptığı açıklamada Hurras ed Din'den "Suriye El Kaidesi" olarak bahsetmişti.

Açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"ABD Suriye'nin Halep ili yakınındaki bir tesisinde 30 Haziran 2019 tarihinde Suriye El Kaidesi'nin (Al Qaeda in Syria) liderliğine saldırı düzenledi. Bu operasyon ABD vatandaşlarını, partnerlerimizi ve masum sivilleri alacak dış saldırılar planlamaktan sorumlu Suriye El Kaidesi yetkililerini aldı.

Kuzeybatı Suriye, Suriye El Kaide liderlerinin, bölge çapında ve Batı'da saldırılar planlamak da dahil olmak üzere aktif bir biçimde terörist faaliyetleri koordine ettiği bir güvenli liman olmayı sürdürüyor. Müttefiklerimiz ve partnerlerimizle beraber, her iki grubun da Suriye'yi güvenli bir liman olarak kullanmasını önlemek için DAİŞ ve El Kaide'yi hedef almaya devam edeceğiz."

Hurras ed Din

Suriye'de 27 Şubat tarihinde yayınladığı bir açıklamayla kuruluşunu ilan eden "Hurras ed Din" isimli grup, El Kaide'ye bağlantılı olarak anılan yapıların birleşmesiyle kurulmuştu.

Sami Ureydi, Ebu Hammam eş Şami, Ebu Culeybib Ürdüni gibi El Kaide bağlantılı isimlerin liderlik ettiği grup, Suriye'de Esed rejimi güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla dikkat çekiyordu.

Hurras ed Din grubu ayrıca "Ve Harridil Muminin" (İnananları Teşvik Et) ismiyle oluşturduğu operasyon odasıyla da anılıyor.

ABD bugüne kadar Suriye'de Hurras ed Din'e yönelik iki hava saldırısı düzenledi.

İlk saldırı 30 Haziran'da Halep'in batı kırsalında, ikinci saldırı ise 31 Ağustos'ta İdlib'in kuzey kırsalında gerçekleşti.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.