Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD harekete geçti! Kritik bölgeye Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | 12 Muharrem 1441 Çarşamba 07:41

Komutanlığına ait Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel (THAAD) Sistemi, ’nun balistik savunma misyonuna katkı sağladıktan sonra ve ’da yer alan ABD istasyonlarına yeniden konuşlandırıldı.

ABD Ordusundan yapılan açıklamaya göre THAAD Balistik Görev Gücü, Nisan ayında Romanya’nın Deveselu şehrinde yer alan Deniz Üssü’ne yerleştirildi ve buradaki AEGIS ASHORE Füze Savunma Sistemi’nin rutin bakımı ile modernizasyon faaliyetleri esnasında NATO Balistik Füze Savunma mimarisine entegre edildiler. ABD Ordusuna bağlı 10’uncu ve Füze Savunma Komutanlığı Komutanı Tuğgeneral Gregory Brady’e göre; THAAD’ın Romanya’ya yerleştirilmesi, ABD’nin müttefiklerini ve NATO Balistik Füze Savunma misyonunu desteklemeye yönelik bağlılığını gösteriyor.

AEGIS, tarafından geliştirilen bir Balistik Füze Savunma Sistemidir. AEGIS Sistemi entegre edilen deniz platformları veya karadaki yapılar (AEGIS Ashore), kısa ve orta menzilli balistik füzeleri tespit, teşhis, takip ve imha edecek sistemlerle donatılmıştır. ABD Savunma Bakanlığı’nın Füze Savunma Ajansı’na bağlı bir program olan AEGIS, ABD’nin ulusal füze savunma stratejisinin bir parçasıdır. Sistem, önleyici olarak ABD tarafından geliştirilen SM serisi anti-balistik füze sistemlerini kullanmaktadır.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.