ABD, Hamas ve Hizbullah liderlerinin başına ödül koydu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Kasım 2018 | 6 Rebiülevvel 1440 Çarşamba 11:07

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre üç ayrı ismin başına ödül konuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ve Hizbullah mensubu üç liderin başına ödül konuldu. “Adalet İçin Ödül” adlı Dışişleri Bakanlığı programı kapsamında üç ayrı ismin başına, her bir isim için 5 milyon dolara kadar ödül konulduğu ifade edildi.

Salih Aruri

Başına ödül konulanlardan ilki Hamas liderlerinden Salih Aruri. Hamas bürosunun yardımcısı olan Aruri aynı zamanda Hamas’ın silahlı İzzeddin el Kassam Tugayları’nın kurucularından. ABD Dışişleri Bakanlığı Aruri’nin Lübnan’da yaşadığını, İran Devrim Muhafızları Gücü komutanı Kasım Süleymani ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor. ABD Aruri’yi, 2014 yılında ABD-İsrail çifte vatandaşı Naftali Fraenkel’in kaçırılması olayından da sorumlu tutuyor. Aruri 2015 yılının Eylül ayında ABD tarafından “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler” listesine alınmıştı.

Halil Yusuf Mahmud Harb

Lübnan Hizbullahı Hasan Nasrallah’ın danışmanlarından olduğu belirtilen ismin, grubun İran ve ile bağlantılarını yürüttüğü öne sürülüyor. Mahmud Harb’in aynı zamanda Hizbullah’ın ’daki faaliyetlerinden sorumlu olduğu ve 2013 yılının Ağustos ayında “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler” listesine alındığı ifade ediliyor. 2015 yılının Mayıs ayında Harb’i terörist olmakla suçlamış, ve Hizbullah’ın Yemen’deki faaliyetlerinden sorumlu olduğunu ileri sürmüştü.

Heysem Ali Tabatabai

Suriye ve Yemen’de Hizbullah’ın özel birliklerini komuta ettiği belirtilen Tabatabai, 2016 yılının Ekim ayında Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler” listesine alınmıştı.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın