ABD, Fırat’ın doğusundaki üsten görüntüler yayınladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Temmuz 2018 | 26 Şevval 1439 Salı 17:35

/PKK kontrolündeki bölgeden yayınlanan görüntülerde ABD ’ne ait savaş helikopterleri görülüyor.

ABD kaynakları tarafından kısa bir süre önce yayınlanan görüntülerde, ’nın kuzeyindeki Ayn İsa bölgesi yakınlarında bulunan bir üste konuşlu savaş helikopterleri görülüyor.

AH-64E Apache ve UH-60 Black Hawk tipi helikopterlerin görüntülerinin yer aldığı videonun, Rakka’nın kuzeyindeki Lafarge çimento fabrikasından aktarıldığı ifade ediliyor.

Üs olarak kullanılan Lafarge çimento fabrikasının konumu:

30 Haziran 2018 tarihinde ’deki Ayn İsa yakınlarında bir üste kaydedildiği ifade edilen görüntülerde, AH-64E Apache tipi saldırı helikopterinin uçuş öncesi son operasyonel kontrollerinin gerçekleştirildiği görülüyor.

ABD öncülüğündeki , geçtiğimiz dönemde DAEŞ’e karşı Suriye’de düzenlenen operasyonlarda kara gücü olarak kullandığı YPG/PKK güçlerine yoğun hava desteği sağlıyordu.

ABD kaynakları tarafından servis edilen video:

Apache helikopterler ve A-10 savaş uçaklarıyla yoğun olarak yakın hava desteği sağlanan güçlerin, DAEŞ karşısında ilerlemesi bu şekilde sağlanabilmişti.

Aynı şekilde ’deki İncirlik Hava Üssü’nde bulunan A-10 Thunderbolt tipi savaş uçaklarıyla da ABD tarafından YPG/PKK güçlerine hava desteği sağlanmıştı. ABD DAEŞ’e yönelik operasyonların kısmen sona ermesinin ardından A-10’ların önemli bir kısmını ’a gönderdi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın