ABD Dışişleri Bakanlığından terör örgütü PKK açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Temmuz 2018 | 7 Zilkade 1439 Cuma 11:40

Koordinatörü Nathan Sales, “1997 yılında ’yı terör örgütü ilan ettik.” dedi.

ABD Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales, PKK’nın ABD tarafından ilk “terör listesine” alınan örgütlerden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Müttefiklerimize, sadece DAEŞ ‘e karşı değil aynı zamanda İran destekli terör gruplarına ve PKK’ya karşı pozisyon almalarını da söylüyorum.” dedi.

Sales, The German Marshall Fund’ın Washington Ofisi’nde “Terörle mücadele ve Atlantik ötesi ilişkiler” başlıklı panelde konuştu.

ile ilgili bir soru üzerine Sales, “ABD’nin PKK konusundaki pozisyonu belli, 1997 yılında PKK’yı terör örgütü ilan ettik. Hatta ve ile birlikte terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ilk örgütlerden birisidir. Bizim için PKK’nın ait olduğu bu.” dedi.

Terör örgütü PKK ile mücadelede yürüttükleri temaslarına değinen Sales şu ifadeleri kullandı:

“PKK’ya karşı finans için ciddi bir pozisyon almamış diğer ülkelerle de pozisyonlarını değiştirmeleri için ilişki halindeyiz. Her fırsatta sadece DAEŞ ‘e karşı değil aynı zamanda İran destekli terör gruplarına ve PKK’ya karşı pozisyon almalarını da söylüyorum. Dünyanın birçok yerinde PKK’ya toplanıyor ve ABD buna karşı mücadele ediyor, müttefiklerimizin de aynısını yapmasını bekliyoruz.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın