ABD DAEŞ zannedip ESED güçlerini vurdu BM acil toplanma kararı aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Eylül 2016 | 17 Zilhicce 1437 Pazar 09:40

SURİYE’de sağlanmış olan ateşkes günlerinde destekli Koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında, kaynaklarına göre  hedefi zannedildiği belirtilen 83 ESED askeri öldürüldü. Saldırının ardından bölgede ’e de hedef olan Suriye rejimi, bu saldırının ABD’nin ’e desteğinin kanıtı olduğunu savundu.
Suriye’nin doğusunda DAEŞ karşıtı koalisyon taraf düzenlenen hava saldırısında, DAEŞ’e mensup oldukları zannedilen Suriye güçleri bombalandı. ABD ordusundan yapılan açıklamada, öncesi ordusuyla da durumun müzakere edilmiş olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Hedef alanın personel ve araçların Suriye ordusuna ait olması ihtimali yetkililer tarafından bildirildiğinde, hava taarruzu derhal durduruldu” denildi.

Sputnik Haber Ajansı, bu saldırıda 62 askerin Deir Ezzor Havalimanı yakınlarında öldürüldüğünü, Rus ordusundan Tümgeneral Igor Konashenkov’un, iki F-16 ve iki A-10 jetiyle dört hava taarruzu yapıldığını ifade ettiğini aktardı. merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü ise ölü sayısının 83 olduğunu ve en az 120 askerin yaralandığını açıkladı.

, GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
Amerikan askeri merkezi komutası CENTCOM, “Suriye, çok sayıda askeri gücün ve milisin birbirine yakın bulunduğu, karmaşık bir durumda. Ancak koalisyon güçleri, kasıtlı olarak Suriye askeri birimlerini vurmaz” açıklaması yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin önderliğindeki koalisyonun Suriye ordusuna saldırmasının ardından, Rusya’nın olağanüstü BM Güvenlik Konseyi toplantısı istediğini bildirdi.

Zaharova “Rossiya 24” TV kanalına yaptığı açıklamada, “Rusya BM Daimi Temsilcisi’ne bu konu hakkında acil toplantı düzenlenmesi talimatı verildi” ifadesini kullandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Son dakika: Suriye'de kimyasal saldırıyı incelemeye giden ekibe ateş açtılar

“WASHINGTON’DAN DETAYLI AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Zaharova açıklamalarına “Washington’dan tam kapsamlı ve detaylı bekliyoruz. Bu açıklamaların BM Güvenlik Konseyi’nde verilmesi gerek” diye ekledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Temsilcisi İgor Konaşenkov, Suriye silahlı kuvvetlerine yapılan hava saldırısında 62 askerin hayatını kaybettiğini ve yaklaşık 100 kişinin yaralandığını bildirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü ise ölü sayısının 83 olduğunu ve en az 120 askerin yaralandığını açıklamıştı.

Rus savunma Bakanlığı sözcüsü ise, hava saldırısı sırasında kendileriyle koordineli çalışmayan ABD’yi suçladı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni bu saldırıları görüşmek üzere acil olarak toplanmaya çağırdı.

DAEŞ DE AYNI YERE SALDIRDI

ABD’nin hava saldırısının hemen ardından, DAEŞ de bölgeye bir saldırı düzenledi. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’dan yapılan açıklamaya göre, DAEŞ’ın bu saldırılarla kısa süreliğine ele geçirdiği bölgeler, daha sonra Suriye tarafından geri alındı.

“ABD’NİN DAEŞ’İ DESTEKLEDİĞİNİN KANITI”

Suriye rejim ordusu, bu saldırıyı ABD ve koalisyon güçlerinin DAEŞ’i desteklediğinin delili olarak gördüklerini açıkladı. Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da, ABD’li mevkidaşı John Kerry’yi arayarak, “Suriye’deki ateşkesi denetleme ve ateşkesin bozulmasını önleme konusunda tam destek verme teşvikinde bulunduğu” bildirildi.

Öte yandan, Suriye’deki yerel ajanslardan alınan bilgiye göre, İsrail Hava Kuvvetleri tarafından da Suriye topraklarındaki Kunaytra’da bir askeri bölgeye saldırı düzenlendi. Saldırıda bir kişinin öldüğü ve birden fazla yaralının olduğu bildirildi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil