ABD: Brunson serbest bırakılsa bile vergiler indirilmeyecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Ağustos 2018 | 5 Zilhicce 1439 Perşembe 18:26

ABD, ’de yargılanmasına devam edilen Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın kalması durumunda şu an geçerli olan çelik vergisinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Şu anda geçerli olan çelik vergisi, rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla kaldırılmaz. Çünkü bunlar ulusal güvenliğimizle ilgili” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD menşeli ürünlere yönelik getirdiği vergiler hakkında yorumda bulunan Sanders, “Türkiye’nin vergileri kesinlikle üzücüdür ve yanlış yönde atılmış bir adımdır. ABD’nin Türk ürünlerine karşı yürürlüğe koyduğu vergiler ulusal kaynaklıydı. Onlarınki ise misilleme” ifadesini kullandı.

ABD Yardımcısı Mike Pence, üzerinden yaptığı açıklamada, “Pastör Andrew Brunson Türkiye’de tutulan masum bir adam ve onun serbest bırakılmasını gerektiriyor. Türkiye, Başkan Trump’ın yabancı topraklarda haksız yere hapsedilen Amerikalıların evlerine, ABD’ye döndüklerini görme kararlılığını sınamazsa iyi olur” şeklinde ifadeler kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı , ABD’nin ürünlerine çağrısında bulundu ve tarafından birçok ABD malına da ek vergiler getirildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın