Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD basınından Rusya itirafı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2019 | 22 Muharrem 1441 Cumartesi 09:51

’nin, hipersonik silaha yanıt verecek sistemine sahip olmadığı belirtildi.

ABD merkezli Joseph Rainey Toplumsal Merkezi’nden Bishop Garrison ve Preston Lann, RealClearDefense için kaleme aldıkları yazıda, ’un amaçlı silahlara odaklandığı, savunma potansiyeline ise yeterince önem verilmediğine dikkat çekildi. ABD’deki hipersonik programının dengesizlikten mustarip olduğu, bütçenin sadece yüzde 6’sının savunmaya ayrıldığı ifade edilirken neden olarak, sistemlerinin daha az maliyetli ve daha kolay olması gösterildi.

Yazıda, “Saldırı silahı daha az maliyetli olsa da varlığı, güçlü savunma ihtiyacını ortadan kaldırmaz, oysa halihazırda ABD böyle savunmaya sahip değil” ifadeleri yer aldı.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmenin Washington’u oldukça tehlikeli duruma soktuğunu belirten uzmanlar, ABD düşmanlarının şimdi ilk saldıran taraf olabileceği veya nükleer silah ulaştırma sistemlerine önleyici saldırıda bulunabileceğini kaydetti.

Yazıda, “Hızla değişen jeopolitik gerçeklik, ABD’nin hipersonik silahlara karşı uygulanabilir bir korunmaya sahip olmamasından kaynaklanan risklere ışık tutuyor” yorumuna yer verildi.

Hipersonik savunma sistemi sorununu sadece fonların yeniden tahsisinin çözebileceği ifade eden uzmanlar, diğer yandan ABD idaresinin savunma bütçesinden yapılan harcamaları takip etmesi gerektiğini, çünkü Pentagon, gereken verimi sağlamayan sistemlerine yaptığı milyarlarca dolarlık harcamalarla dillere destan oldu.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.