ABD Afganistan’da bir medrese ve liseyi vurdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2018 | 6 Zilkade 1439 Perşembe 13:49

'ye ait savaş uçaklarının Afganistan'da bir ve liseyi hedef aldığı bildirildi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Afganistan'da ABD'ye ait savaş uçakları tarafından verilen bir medreseye ve bir liseye yönelik gerçekleştirildi.

Afganistan'ın batısındaki Ferah iline bağlı Ferah Rud ilçesinde dini eğitim veren bir medresenin hedef alındığı saldırıda medresenin tamamen yıkıldığı belirtildi. Bölgede yaşanan can kaybına yönelik ise henüz net bir açıklama yapılmazken, hava saldırısının düzenlendiği bölgeden aktarılan görüntüler saldırının şiddetini gözler önüne seriyor.

Ayrıca bölgeden edinilen görüntülerde medrese talebelerinin yıkıntıların arasından Kuran'ı Kerim ve diğer dini kitapları çıkardığı görülüyor.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

ABD'ye ait savaş uçakları Ferah ilinde medresenin hedef alındığı saldırının ardından Afganistan'ın kuzeyindeki Meydan Vardak iline bağlı Calriz ilçesinde bir lise binasını da hedef aldı.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Meydan Vardak ilinde düzenlenen hava saldırısında aktif olarak hizmet veren lise binasının kullanılamaz hale geldiği belirtilirken, can kaybı konusunda herhangi bir veriye ulaşılamıyor.

Ferah ve Meydan Vardak ilinde ABD tarafından düzenlenen hava saldırılarında hedef alınan medrese ve lise binaları, 'ın kontrol ettiği bölgelerde bulunuyor.

ABD'nin hibe ettiği savaş uçaklarıyla eğitip donattığı hükümetine bağlı hava güçleri de geçtiğimiz Nisan ayında ülkenin kuzeyindeki Kunduz iline bağlı Deşt-i Arçi ilçesinde bir medreseyi hedef almış, saldırıda çoğu medrese talebesi 100 kadar yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın