ABD Afganistan Özel Temsilcisinden ‘Taliban’ turu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 08:27

ABD’nin Özel Temsilciliği görevine geçen ay getirilen Zalmay Halilzad’ın 4-14 Ekim tarihlerinde , , Birleşik Emirlikleri (), ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.

AA’nın haberine göre; ABD Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Halilzad’ın kurumlar arası bir delegasyona liderlik ederek bu ülkelerde diplomatik yapacağı duyuruldu. Açıklamada, bugün turunun ilk durağı olan Afganistan’a gidecek Halilzad’ın, daha sonra sırasıyla Pakistan, BAE, Katar ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği aktarıldı.

Bakanlığın açıklamasında, “Özel Temsilci Halilzad’ın misyonu, ABD’nin ’ı müzakere masasına getirme çabalarını koordine etmek ve yönlendirmektir. Bunun için kendisi, ve diğer paydaşlarla yakın koordinasyon içinde çalışacak ve çatışmaya bulunacak en iyi müzakere edilmiş çözümün yollarını arayacaktır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, Zalmay Halilzad’ın “özel temsilci” olduktan sonraki ilk görevi olan bu ziyaretin, ABD’nin konusundaki yaklaşımını ve Afgan Hükümetiyle çalışma isteğini yansıttığı belirtildi.

ABD’nin eski Kabil olan Zalmay Halilzad, eylül ayı başında ülkesinin Afganistan Özel Temsilcisi olarak atanmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın