Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD 4.7 milyar dolar ‘bekçilik’ parası talep etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Kasım 2019 | 10 Rebiülevvel 1441 Perşembe 11:41

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ’den, ülkede bulunan ABD askerleri ve bölgedeki silahların maliyetini karşılamak için 4.7 milyar ödemesini istedi.

Bu haftanın başlarında, ABD’nin Doğu ve Pasifik İşleri Başkanlığı Sekreter Yardımcısı James DeHart ve David Stilwell, maliyet paylaşımını görüşmek üzere Güney Kore’yi ziyaret etti.

Güney Kore basınına göre Bakanlığı üst düzey danışmanlarından James DeHart, 4.7 milyar dolarlık savunma maliyetlerinin yalnızca bir kısmını karşılandığını iddia etti. Yetkili, ABD Başkanı ’ın Seul’ün Washington tarafından sağlanan savunmaya daha fazla katkıda bulunmasını istediğini belirtti.

Gazete, Seul’un savunma masrafını ödememesi durumunda Washington’ın Güney Kore’den güçlerini çekebileceğine dair endişeler bulunduğunu da ileri sürdü.

Öte yandan Güney Kore’li yetkililer bu tür ödemeler için onayının gerekeceğini savunuyor.

Ülkedeki Amerikan Kuvvetlerinin komutanı Robert Abrams ve Güney Koreli yetkililerle görüşen Stilwell’in söz ettiği pakete göre, Güney Koreli yöneticilere savunma maliyet paylaşımı ve Güney Kore-ABD ittifakının Kuzeydoğu Asya’da güvenliğin “kilit noktası” olarak hizmet ettiği vurgulandı.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.