Abbas’tan Kudüs mesajı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Nisan 2018 | 6 Şaban 1439 Pazar 03:33

Devlet Başkanı , hiçbir ülkenin büyükelçiliğini ’e taşımasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Filistin haber ajansı WAFA‘ya göre, ’taki Filistin Devlet Başkanlığı merkez binasında Arap doktorlardan oluşan heyetle bir araya gelen Abbas, “Filistin yönetimi, Başkanı Donald ’ın ya da başka bir ülke liderinin ‘Kudüs, İsrail’in başkentidir.’ demesine izin vermeyecek. Filistin yönetimi, ’ın kararına karşı mücadele edecek ve İsrail ile Filistin sorunu çözülünceye kadar hiçbir ülkenin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına izin vermeyecek.” ifadelerini kullandı.

Çözümün, Doğu Kudüs’ün Filistin, Batı Kudüs’ün İsrail’e verilmesiyle sağlanacağını dile getiren Abbas, “Doğu Kudüs, 3 semavi dinin; İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudiliğin beşiğidir. İnananlar (3 dinin mensupları) buraya gelip dua edebilir ve özgürce dini ibadetlerini yerine getirebilirler çünkü biz en baştan beri Doğu Kudüs’ün bizim devletimizin başkenti olduğunu ve tüm dinlere açık olduğunu söyledik.” şeklinde konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  "Ürdün’ün Filistin tutumu değişmez"

Abbas ayrıca, Arap ve Müslümanları başta Kudüs olmak üzere altındaki toprakları etmeye çağırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de yaptığı açıklamayla Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı da ’deki Amerikan Büyükelçiliğinin mayıs ayı içinde Kudüs’e taşınacağını açıklamıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın