Almanya, ABD’ye rağmen Kuzey Akım 2’den vazgeçmeyecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2018 | 8 Zilhicce 1439 Pazar 07:01

’nın Sosyal Demokrat Parti Genel Andrea Nales, yaptığı açıklamada ’nın anlaşmasından vazgeçmeyeceğini söyledi.

 

SPD Genel Başkanı, Funke medya grubuyla yaptığı bir röportajda, “Sadece ABD başkanının karşı çıkması nedeniyle enerji politikası alanındaki anlaşmalarımızdan vazgeçemeyiz” dedi.

Andrea Nales, “Bir çok ülkeden enerji tedarik ediyoruz, başka bir boru hattı bizi ’ya bağımlı kılmaz” diye ekledi.

ABD KUZEY AKIMI-2′ YE KARŞI

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde, Rus gazına milyarlarca dolar ödemekle ve onun için yeni bir boru hattı inşa etmeyi planlamakla suçladığı Almanya’yı sert sözlerle eleştirmişti.

Buna ek olarak, ABD makamları Kuzey Akım 2’ye karşı olduklarını defalarca belirttiler ve bu ve diğer Rus gaz boru hatları projelerine katılan şirketleri yaptırımlar uygulamakla ettiler. Trump Helsinki’de Vladimir ile yaptığı görüşmede, ABD’nin kendi gazını ’ya ihraç ederek Kuzey Akım 2 ile rekabet edeceğini belirtmişti.

Rusya, gaz boru hattı inşaatı projesinin tamamen ticari olduğunu ve bunu engelleme girişimlerinin politik bir nitelik taşıdığını defalarca ifade etti.

Kuzey Akım 2 projesi, Baltık Denizi boyunca toplam 55 milyar metreküp kapasite ile iki hatlı bir boru hattının döşenmesini kapsamaktadır. Rusya, , İsveç, ’nın bölgesel veya münhasır ekonomik bölgelerinden Almanya’ya geçecek. Şimdi, gaz boru hattının işleticisi olan Nord Stream 2 AG şirketi, artık sadece ’dan inşaat izni bekliyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın