90 gün içinde üç Yemenli gazeteci öldürüldü

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Nisan 2018 | 16 Recep 1439 Pazartesi 20:51

‘Kelepçesiz Kadın ’ adlı sivil toplum kuruluşu, 2018’in ilk üç ayında Yemen gazetecilerine yönelik, 3 ölüm vakası da dahil olmak üzere 56 ihlal vakası bildirdi.

Kuruluş, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin izleme verilerine göre, işten çıkarma ve maaşların askıya alınması, karalama ve saldırı, mesleğin icra edilmesinin yasaklanması ve ekipmanlara el konulması, haksız yargılama gibi diğer ihlallerin yanı sıra 25 kişinin kaçırılması ve tutuklanma, 3’ünün ölüm 4’ünün ise yaralanması üzerinde toplamda 56 vaka tespit edildi” dedi.

“Kelepçesiz Kadın Gazeteciler” adlı , “Ülkede üç yıl süren , gazeteciler için trajik bir duruma neden oldu” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, yüzlerce , yaralanma, zorla yer değiştirme, iş kaybı ve diğer istismar biçimleri gibi ciddi ihlallere maruz kalırken, onlarca muhabir ve saha fotoğrafçısı işlerini yaparken hayatlarını kaybetti.

STK açıklamasında “basın özgürlüğü, tüm çatışan taraflar arasında şiddetli ve acımasız bir savaşla karşı karşıya. ortamı artık güvenli değil. Riskler her zamankinden daha korkunç” ifadelerini kullandı.

“Kelepçesiz Kadın Gazeteciler”, tüm uluslararası insan hakları örgütlerine, dünyadaki tüm liberallere, ’ye ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu liderliğindeki özgürlük hakları savunucularına, “ülkedeki gazetecilere yönelik ihlallerin derhal durdurulmasına ve milislerinin hapishanelerindeki tutuklu gazetecilerin bırakılmasına yönelik ciddi baskılar uygulama” konusunda çağrıda bulundu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın