81 ilde 15 Temmuz etkinlikleri yapıldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2017 | 22 Şevval 1438 Pazar 20:59

15 Temmuz girişiminin birinci yıl dönümü sebebiyle Türkiye’nin 81 ilinde anma etkinlikleri ve yürüyüşler yapıldı.

İSTANBUL

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde İstanbul’da düzenlenen etkinliklere yüz binlerce insan katıldı.

Akşam saatlerinde Kısıklı, Altunizade ve Çengelköy’den köprüye yüründü. Çengelköy’den yürüyenler arasında Başbakan Binali Yıldırım da vardı.

Kısıklı’daki konutunun önünde büyük bir kalabalığın beklediği Cumhurbaşkanı Tayyip da 21.00 sularında köprüye geldi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla düzenlenen yürüyüşe katılan yüzlerce kişi FETÖ’nün darbe girişimine tepki gösterdi.

Kentte gün dolayısıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yaptırılan “15 Temmuz Şehitler Anıtı”nın açılışı gerçekleşti.

Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince organize edilen yürüyüşte bir araya gelen, aralarında belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, esnaf, öğrenci ve memurların bulunduğu yüzlerce kişi ellerinde bayrakları ile Abide Meydanı’nda toplandı.

KİLİS

Valiliği ve Belediyesinin çağrısı üzerine Hacı Cümbüş Camisi önünde toplanan binlerce kişi, “Hainler hesap verecek” ve “ burada, hainler nerede” sloganları atarak tekbir getirdi.

Gençlik Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan 102 metrelik dev Türk bayrağı ile Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyenlere, Vali Mehmet Tekinarslan, Kilis Milletvekili Reşit Polat ve Belediye Başkanı Hasan Kara karanfil dağıttı. Belediyeye ait ilaçlama makineleri ise yürüyüş boyunca toplanan kalabalığın üzerine gül suyu sıktı.

ADIYAMAN

Eğitim-Bir- Sen şubesi, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” nedeniyle şehitlerin resimlerini bastırdıkları tişörtlerle FETÖ’ye tepki gösterdi.

“Demokrasi Meydanı”nda bir araya gelenlere hitap eden Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanvekili Abdullah Turhan, 15 Temmuz’un alışılmış bir darbe girişiminden öte doğrudan kanlı bir girişimi olduğunu belirtti.

Van’da 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında yürüyüş gerkçekleştirildi.

Van’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen etkinlik kapsamında 60 öğrenci, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüsünden bisikletle 15 kilometre pedal çevirerek Kurtuluş Parkı’na geldi.

Buradan yürüyüşe başlayan vatandaşlar, Kazım Karabekir ve Cumhuriyet caddelerini geçerek Beşyol Meydanı’nda toplandı.

SİİRT

Siirt’te 15 Temmuz anma etkinlikleri dolayısıyla 249 şehidin isimlerinin ve fotoğrafının bulunduğu önlüklerle şehitleri anıldı.

Şehitlerin isim ve fotoğraflarının bulunduğu önlüklerle “15 Temmuz Demokrasi Meydanı”nda bir araya kalabalıkta 249 şehidin ismini okundu.

ŞIRNAK ve BATMAN

Şırnak’ta 15 Temmuz anma etkinliklerinde yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş Uludere Caddesi’nden Karayolları Kavşağı’na kadar sürdü.

Yürüyüşe, Vali Mehmet Aktaş, Belediye Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Batman’daki 15 Temmuz yürüyüşü ise Turgut Özal Bulvarı’ndan Demokrasi Meydanı’na kadar sürdü.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte, 100 metrelik açıldı.

ELAZIĞ

Elazığ’da bazı sivil toplum kuruluşları, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamada, FETÖ’nün darbe girişimini kınadı.

İlgilinizi Çekebilir:  ATAK'la limitleri zorluyorlar! Görevleri tehlike

Kültür Park’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına AA muhabirine açıklamalarda bulunan Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, 15 Temmuz’un bir darbe girişiminden öte bir işgal girişimi olduğunu belirtti.

İZMİR

İzmir Milli İradeye Saygı Platformu öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, 15 Temmuz yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndan Konak Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği yürüyüş için birçok insan Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Vatandaşlar, “ millete hesap verecek”, “Darbeye kalkışan eller kırılsın” sloganları ve tekbirlerle Konak Meydanı’na kadar yürüdü.

Yoldan geçen araçlar da korna çalarak yürüyüşe katılanlara destek verdi.

DENİZLİ

’nin Merkezefendi Belediyesince, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir tankı durduran vatandaşların fotoğrafından esinlenilerek yaptırılan “15 Temmuz Demokrasi Anıtı”nın açılışı yapıldı.

Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Selçukbey Mahallesi’nde inşa edilen anıtın açılışında, 15 Temmuz’u unutturmamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

DÜZCE

Düzce’de 15 Temmuz yıldönümü etkinliklerinde 250 fidan dikildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde öldürülen Özel Harekat Şube Müdürü Ufuk Baysan’ın ailesinin Beyköy beldesindeki evinde mevlit okutuldu.

KASTAMONU

Kastamonu’da, darbe girişiminin seyrini değiştirdiği düşünülen Ömer Halisdemir’in adının verildiği park törenle açıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, etkinlikler kapsamında Kastamonu Belediyesince yapılan “Şehit Ömer Halisdemir Parkı”nın açılışında, Ömer Halisdemir’in adının herkesin aklına kazındığını söyledi.

Kastamonu’da, 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Ulusal Bisiklet Yarışması düzenlendi.

DENİZLİ

Denizli’de, 15 Temmuz darbe girişimin yıldönümü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Ellerindeki Türk bayrakları bulunan vatandaşlar, Doktorlar Caddesi’nden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar yürüdü. Yü

Gruptakiler, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin adlarının okunmasına karşılık olarak “Burada” diye bağırdı.

ARTVİN

Artvin’de, 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz Şehitlerini ve Gazilerini Anma ve Din Görevlileri Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” programı organize edildi.

İl Müftlüğü ve Diyanet-Sen Artvin Şubesi koordinesinde Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen etkinliğe Vali Ömer Doğanay, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl Müftüsü Kemal Uçkun, Diyanet-Sen Artvin Şube Başkanı Osman Başkan, din görevlileri ve davetliler katıldı.

VE MUĞLA

Antalya ve Muğla’da, 15 Temmuz etkinlikleri dolayısıyla programlar düzenlendi.

Muğla’da bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri, Sınırsızlık Meydanı’nda şehitlerin fotoğraflarının yer aldığı tişörtler giyerek bir araya geldi.

Muğla Çevre yolu üzerinde oluşturulan hatıra ormanına, 81 il ve Türk cumhuriyetlerinden gelen 2 bin öğrencinin katılımıyla fidan dikildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, 15 Temmuz’un unutulmaması gerektiğini, vatanı, bayrağı, devleti için gözlerini kırpmadan şehit olanların anısını yaşatmak için hatıra ormanı oluşturduklarını belirtti.

Kaynak : Ajanslar

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın