800 bin kişi hayatını kaybetmişti! 24 yıl sonra yakalandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 07:50

Yerel basındaki haberlere göre ’da 1994 soykırımının aktörlerinden biri olduğu gerekçesiyle 3 yıldır hakkında yakalama kararı bulunan Philippe Manier yolculuk hazırlığındayken Yaounde’de güçlerince düzenlenen operasyonda soykırımın başlamasından tam 24 yıl sonra yakalandı.

Gözaltına alınan Manier’in, tarafından bu ülkeye edilmesinin isteneceği belirtiliyor.

Fransız mahkemeleri, soykırımdan kurtulanların olayın suçlularının yargılanması başvurularını önceleri kabul etmemiş, soykırımla ilgili ilk duruşmayı ancak 2014’te gerçekleştirmişti.

Manier’in davasına bakan Sulh Hakimliği, zanlıyı “ülkenin güneyindeki Nyanza şehrinin belediye başkanının ve merkez vilayetlerinden Butare’nin vali yardımcısının katli dahil birçok Tutsi’nin ölümünden sorumlu olmaktan” suçlu bulmuş, 2015’te hakkında uluslararası yakalama kararı çıkarmıştı. Bu karar üzerine Manier, Fransa’dan ayrılmıştı.

Soykırım döneminde Nyanza kentinin şefi yardımcısı olan Manier, yaklaşık 800 bin kişinin hayatını kaybettiği soykırımdan hemen sonra Fransa’ya kaçmıştı.

Ülkenin batısındaki Renn şehrine yerleşen Philippe Manier daha sonra Fransız vatandaşlığı alarak “Hategekimana” olan soyadını değiştirmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın