4’ü tek cephede…Doğrudan destek veriyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 | 25 Rebiülahir 1439 Cuma 20:09

rejiminin 1,5 aydır İdlib’e düzenlediği saldırılarda 286 yerleşim birimi boşaldı, 400 bine yakın oldu.

’in İdlib saldırılarına PKK ve DAEŞ doğrudan, ABD ise dolaylı destek veriyor. Esed’in son 1.5 aylık zaman diliminde İdlib’e yönelik saldırılarında 286 yerleşim birimi boşaltıldı. 400 bine yakın Suriyelinin durumuna düştüğü saldırılarda en az 400 sivil de hayatını kaybetti.

Çatışmalar, İran destekli Esed güçlerinin İdlib güneyinden girerek geldiği Ebu ed-Duhur hava üssü çevresinde yoğunlaştı. Rus ’ne bağlı uçaklarca yoğun şekilde bombalanan bölgede milisleri zaman zaman hava üssünün dibine kadar ulaştı.

Astana’da varılan çatışmasızlık mutabakatına rağmen açıkça işgal anlamına gelen bu taarruza muhaliflerin cevabı gecikmedi.

Aralarında Ahrar’üş Şam, Ceyş’ül Izze, Feylak’üş Şam ve Heyet-i Tahrir Şam’ın da bulunduğu muhalif grupların başlattığı karşı saldırıda rejim büyük kayıplar vererek birkaç kilometre geri çekilmek zorunda kaldı.

Rejimin İran’dan ithal ettiği paralı askerlerle yürüttüğü işgal girişimine ’nın havadan, PKK ve DAEŞ’lı teröristlerin de karadan destek vermesi dikkat çekiyor. Rakka’nın boşaltılması sürecinde ABD, buradan güvenli bir şekilde çıkardığı DAEŞ’lıları ÖSO ve Mehmetçiğe saldırmaları için İdlib’e yollamıştı.

İlgilinizi Çekebilir:  İdlib ateş çemberinde

AFRİN KAMPINDAN 150 PKK’LI GELDİ

ABD’nin gönderdiği DAEŞ’lı teröristler yaklaşık 3 aydır İdlib güneyinden muhalifleri taciz ediyordu. Son saldırılarda DAEŞ, Esed milislerine destek veriyor. Rusya ise “Teröristleri vuruyoruz” diyerek bölgeyi havadan bombalamaya ve DAEŞ ile rejime alan kazandırmaya devam ediyor. İdlib’e saldıran Esed güçleri içerisinde 150 kadar PKK’lı da bulunuyor. Gelişmelere dair Yeni Şafak’a bilgi veren muhalif gruplardan Ebu Amara Tugayı istihbarat sorumlusu Ebu Mahmud Hallak, “Afrin-Meydanki kampından 150 PKK’lı Halep ve Hama üzerinden İdlib cephesine Esed’e destek amaçlı gönderildi. Teröristler Esed üniforması giydirilerek muhaliflere karşı savaştırılıyor. İdlib’e saldıran güçlerin toplam sayısı 15 bin kişi civarında” dedi.

 

Bir Yorum Yazın