3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2016 | 3 Muharrem 1438 Salı 11:44

Cumhuriyet Başsavcılığı, girişiminin ardından /PDY yönelik soruşturma başlattı.  Edinilen bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, soruşturması kapsamında örgüte finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine katılan kişileri tespit ettikten sonra harekete geçti. Çalışmaların tamamlanmasının ardından polis, şafak vaktiyle birlikte farklı adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonlar kapsamında, ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 21’i 56 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan askerlerin Konya’daki  3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli1 yarbay,  2 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen ve 16 astsubay olduğu öğrenildi. Gözaltıların  ‘Anayasayı ihlal, Yasama Organlarını Engellemeye Teşebbüs, Hükümete Karşı İsyan, Cumhuriyeti’ne silahlı isyan, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Örgüt Adına Faaliyette bulunmak’ suçlamalarıyla yaplıdığı belirtildi. Şüpheliler, Konya eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlıkkontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Şüphelilerin evleri ve 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda polis tarafından arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Gözaltına alınan 2 astsubayın ise geçen ağustos ayında dilekçelerini verdikleri öğrenildi.

ESKİŞEHİRDE 33 GÖZALTI

merkezli 5 ili kapsayan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Hava Kuvvetli Komutanlığı’na mensup, çoğu subay olan 33 kişi gözaltına alındı. ’in yanı sarı , Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen operasyonda, 4’ü albay, 8’i binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 5’i teğmen ve 10’u astsubay ve uzman çavuş ile 2’si askeri sivil personel olan 33 gözaltına alındı. Eskişehir’e getirilen şüphelilerin sorgularının sürdüğü öğrenildi.

ÜS KOMUTANI TUTUKLANMIŞTI

Darbe girişiminin ardından 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar, İstanbul’da gözaltına alınıp tutuklandı. Şahar’ın, darbe girişi sırasında Üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’e, 4 adet F16 uçağın hazırda bulunması emrini verdiği iddia edildi.  Darbe girişiminin ardından hava üs komutanlığına yapılan operasyonda Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ve Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timi  (MAK) Komutanı Başçavuş Yılmaz Bahar’ın da aralarında bulunduğu 23 asker  tutuklandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Kritik bölge ele geçirildi! Ordu kontrolü sağladı

MODA’DAKİ DÜĞÜNE BASKIN

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı MAK Timi Komutanı Başçavuş Yılmaz Bahar, iddiaya göre, darbe girişimi öncesi cuma günü Sabah saatlerinde 7’şer kişilik 3 timle, ağır silahlarla donatılan üsse ait 6 araçla, Moda Deniz Kulübü’ndeki düğünde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı korumaya gidiyoruz diye Konya’dan İstanbul’a hareket etti. İstanbul’a ulaşan tim burada darbe girişimin başlamasını bekledi.

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki darbe planının ikinci aşaması ise akşam saatlerinde gerçekleşti. İddiaya göre saat 17.00 sıralarında üsteki 135’inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin, filodaki askerlerin büyük bölümünü evlerine gönderdi. Sonra mühimmat deposundaki görevliyi değiştirip, deponun başına kendi ekibindeki görevliyi getirdi. Daha sonra iki helikoptere 4 makineli tüfek, yaklaşık 6 bin mermi ve altlarına füze savar sistemi yerleştirildi. Sonra 7’şer kişilik 3 tim saat 18.00 sıralarında Konya’dan İstanbul’a iki helikopterle hareket etti.’da ikmal yaptıktan sonra diğer ekiplerle birlikte Moda Deniz Kulübü’ndeki düğüne baskın düzenlendi.

 Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın