3 günde 3 bin kişi Musul’u terk etti

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Aralık 2016 | 28 Rebiülevvel 1438 Salı

Irak’ın Musul kentini DAEŞ’tan kurtarma operasyonu çerçevesinde son üç gün içerisinde 3 binden fazla kişinin evini terk ederek sığınmacı kamplarına sığındı.

Irak Kızılay üyesi İyad Rafid, “Musul’un doğu ve güney mahallelerinde yaşayan aralarında çocuk ve kadınların olduğu yaklaşık 3 bin 250 kişi, evlerini terk etti.” dedi.

Sığınmacıların çoğunluğunun, El-Hazır, Hasen Şam ve El-Ced’a mülteci kamplarına naklediklerini belirten Rafid, şiddetli yağışlar ve soğuk hava nedeniyle kamplardaki insani durumun da son derece kötü olduğunu söyledi.

Öte yandan, Dicle Nehri üzerinden kentin doğu ve batı yakasını birleştiren beş köprünün tamamı, ABD öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği saldırılar sonucu devre dışı bırakılırken, DAEŞ’ın, kentin batısından doğusuna militanlarına takviye güç ve askeri yardımlarını “teknelerle” taşıdığı ifade ediliyor.

Yerel kaynaklar, Irak’ta DAEŞ’ın, Musul’da uluslararası koalisyon güçlerinin saldırılarına hedef olmamak için militanlarına takviye güç ve askeri yardımları teknelerle taşıdığını belirtti.

İlgilinizi Çekebilir:  Şii din adamı 'vahdet' söylemine karşı çıktı: Benim Ömer'e hakaret etme hakkım yok mu?

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?