15 yıldır Türkiye’de yaşayan Türkistanlı kanaat önderi Abdulkadir Yapçan Çin’e iade ediliyor!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Kasım 2016 | 23 Safer 1438 Çarşamba 13:50

Yüksek Komiserliği’nin bilgi ve denetiminde 15 yıldır ’de yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan, ‘bölücü ve terörist’ olarak suçlandığı Çin’e iade ediliyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Türkiye’de 15 yıldır statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade ediliyor. Çin hükümetinin kırmızı bülten kararını güncellemesinin ardından gözaltına alınan ve 40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kalan Yapçan, yapılan itiraz sonrası mahkeme kararıyla kaldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Yapçan’ın kaldığı gün, gözetim kararı çıkardı. Yapcan şimdi Kırklareli’nde Çin’e iade edilmek üzere bekletiliyor.

Yapçan, Türkiye’de gelmeden önce ülkesinde bulunduğu dönemlerde 3 yıl hapis cezası aldı ve bu cezayı çekti. 1996 yılından itibaren ülkesini terk ederek Pakistan üzerinden Türkistan Cumhuriyetleri’ne geçen Yapçan, 12 Eylül 2001’deki İkiz Kule Saldırısı sonrası ise Çin tarafından terörist olmakla suçlanınca Türkiye’ye sığındı.

İlgilinizi Çekebilir:  Tophane'de Filistin'e destek yürüyüşü

Sürgün Hükümeti, Yapçan’ın iade edilmesi kararının ardından, İstanbul’da özel bir toplantı düzenledi. İade kararının Uygur Türklerinde derin üzüntü ve endişe doğurduğu ifade edilen açıklamada, “Pekin yönetiminin 15 yıl sonra güncelleyerek hazırladığı ‘kırmızı bülten’ ile iadesini talep ettiği Doğu Türkistanlı dini âlim ve kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan hakkındaki ‘bölücü ve terörist’ suçlaması tamamen iftiradan ibarettir, hakikati yansıtmıyor” ifadeleri kullanıldı.

Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e iadesine alternatif olarak Kazakistan, Kırgısiztan gibi Türkistan Cumhuriyetleri’ne iade edilmesi de gündemde. Uygurlar, Yapçan’ın BM Yüksek Komiserliği gözetiminde , Kosova, , Bosna-Hersek, Norveç ya da ve Japonya gibi ülkelere iade edilmesini istiyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın