​Filistin Hükümeti İsrail zulümlerinin UCM’de soruşturulmasını istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2019 | 9 Şaban 1440 Pazar 15:27

, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni bir zorbalık örneğiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yönelik tehditlerini kınadı.
FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Ahmed Mecdelani, “ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ve İsrail gibi müttefiklerine yönelik aleyhte kararlarda UCM’ye tehditte bulunmasını uluslararası yasaların yerini alma isteğini yansıtan siyasi bir zorbalıktır” dedi ve ekledi: “Bu durum, ABD’nin uluslararası kararlar yerine kendi özel kararlarını alma baskısının bir yansımasıdır” dedi.
Mecdelani, “bu açık bir provakasyondur. Trump hükümeti özellikle Filistin davasında, İsrail’in Filistin’e yaptığı zorbalıkların araştırılması talebiyle UCM başvurularına etmektedir. Trump yönetimi, Filistin meselesiyle ilgili tüm gelişmeleri takip ediyor ve işgalle tam bir ortaklık kurarak uluslararası mahkemeyi etkileme ve işgalci devlete karşı alınabilecek önlemleri durdurmaya çalışıyor” dedi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud ’ın yardımcısı olan Mecdelani, Trump yönetiminin Filistin Devletinin yanında yer alan her devleti cezalandırmaya çalışmakla suçladı. Yine Filistin’in yanında yer alan bütün kuruluşların da bu tehditlere maruz kaldığını söyledi. Uluslararası toplumun bu konudaki sessizliğini de eleştiren Mecdelani, “bunun bir bahanesi yok, bu durum uluslararası hukuku felç etmektedir” dedi. Mecdelani bir an önce UCM’nin Amerika’nın saldırılarına karşılık vermesini ve Filistin tarafından sunulan dosyaların hızla işleme koyarak İsrail işgaline karşı yasal işlem işlem başlatmaya çağırdı.
Donald Trump, UCM’de özellikle Amerikan askerleri, İsrail ya da Amerikalı müttefikleri aleyhine alınacak herhangi bir cezai önlem için UCM yargıçlarına tehditte bulundu. UCM’nin kurulmasından bu yana ABD’nin bu mahkemede yer almayı reddettiğine ve mahkemenin “Amerikan ulusal egemenliğine oluşturduğuna” işaret eden Trump, “Amerikan, İsrail ya da müttefik personelimizi burada yargılamaya yönelik herhangi bir adım sert ve güçlü bir karşılık bulacaktır.” uyarısı yaptı.
Trump, Lahey’deki Uluslararası Divanı’nın da İsrail veya Amerikan vatandaşlarını kovuşturma yetkisi olmadığını söyledi.
Başkan Trump’ın UCM önünde müttefiklerini sözü verdiği ikinci durum. Amerika müttefik derken de daima İsrail’i kastediyor.
Bu UCM’ye Trump tarafından yapılan ilk saldırı değil. UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, Kasım 2017’de ABD askerleri, ABD Merkezi Haber alma Teşkilatı (CIA) ve askerlerin savaşı sırasında savaş suçları işlediği iddialara yönelik soruşturma talebinde bulunmuş, Amerika’da savcı Bensouda’yı tehdit etmişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.