​Abbas: Tüm Filistin ve Araplar ‘Utanç Anlaşması’na karşı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2019 | 9 Şaban 1440 Pazar 15:23

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerle birlikte dünyada milyonlarca Arap, ve özgürlük yanlısı kişinin, Amerika’nın yakında Filistin sorununu çözmek için sunacağı “Utanç Anlaşması”na karşı durduğunu söyledi.
Abbas bir televizyon programında, “Filistin halkı kendi kimliğini ve haklarını kazanmak için küllerinden yeniden doğuyor. İşte Filistin halkı ve arkasında milyonlarca Arap, Müslüman ve özgürlük aktivisti. Onlar, Filistin’i kalbimizden söküp atmak isteyenlerin karşısında yüce bir dağ gibi duruyor. ’ün ihtişamını koruyacağız ve komplocular yok olup gidecekler” dedi.
Abbas, “Filistin halkı yalnız olmayacak, sömürgecilik ve karşısında tek başına kalmayacak. Kudüs gecesi uzun sürmeyecek ve sürmemeli. Kudüs’ün kandilleri halkını aydınlatmalı. Başkentimiz Kudüs özgürleşinceye ve ebedi İslami başkent oluncaya kadar bu öncelikli meselemiz olarak kalacaktır” dedi. Müslümanlardan Kudüs’ün edilmesini isteyen Abbas, “bugün Kudüs’ün kandilleri sönmesin diye bütün ümmetin evlatlarına ileteceğimiz mesaj, burayı etme imkanı olanların mazaret belirtmemeleridir. Kudüs, ilk kıblemiz, Hz. Peygamberin Mirac’a çıktığı yer ve Hz. İsa’nın beşiğidir. Kudüs, dünyanın cennete açılan kapısıdır. Ey doğu ve batıdaki kardeşlerim, Kudüs’ü ediniz” dedi.
Abbas, İsrail seçimlerinin ardından açıklanması beklenen ve ABD tarafından “Yüzyılın Anlaşması” şeklinde adlandırılan ABD planını da eleştirdi. son iki yıldır attığı adımlarla ABD Başkanı Donald Trump’ı kendine müttefik görüyor. Abbas, Trump tarafından kendisine sunulan anlaşmayı defalarca reddetti. Abbas, bu planı Filistin davasını eden bir plan olarak gördü ve Filistinlilerin uluslararası barış konferansında bu konunun ele alınmasını istediğini belirtti. Filistinliler siyasi sürecin üstesinden gelmek için çok taraflı bir barış konferansının yapılmasını istiyor. ABD’nin ise bu sürecin bir parçası olmasını tek başına arabuluculuk yapmamasını istiyor.
Abbas iki devletli çözüme atıfta bulunarak söz konusu mekanizmaya göre müzakerelerin başlaması önerisinde bulundu. Filistinliler, Netanyahu’nun ’yı İsrail topraklarına katmak istediklerini açıklamasında görüldüğü gibi Trump planının bu adımın bir parçası olduğunu düşünüyor. Trump’ın bu planı reddetmesinin bölgede daha fazla gerginliğe yol açması bekleniyor. Abbas ile Trump arasındaki ilişkiler Trump 2017 sonunda Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edip büyükelçiliği buraya taşıdığında kesilmişti.
O zamandan beri Trump, UNRWA’ya yardım da dahil olmak üzere Filistinlilere verilen tüm mali yardımları kesti, Washington’daki FKÖ temsilcisini kapattı ve büyükelçiyi ülkeden çıkardı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.